Co to jest geoinformatyka?
Geoinformatyka jest dyscypliną naukową w zakresie nauk geograficznych. Łączy się z informatyką i oznacza numeryczne przetwarzanie oraz analizę informacji geograficznej. Jest potrzebna do takich dziedzin jak między innymi: nawigacja, geodezja, kartografia czy GPS, jak również fotogrametria. Jakie dokładnie ma zastosowanie? Na czym polega geoinformatyka i po czym można poznać specjalistę?
Co to jest geoinformatyka?
Geoinformatyka to dział nauki, który zajmuje się analizą i przetwarzaniem danych przestrzennych. Otrzymuje się je za pomocą narzędzi geodezyjnych, skanerów 3D lub dronów. Praca geoinformatyka jest podobna do programowania w informatyce, jak również do matematyki czy fizyki. Łączona jest z geografią i studiowaniem map. Przykładem może być lokalizacja stanowiska archeologicznego na bazie zdjęć lotniczych. W ramach pracy przewiduje się także trzęsienia Ziemi i bada rezultaty klęsk żywiołowych. Geoinformatyka może także polegać na sprawdzaniu rozmieszczenia i wielkości budynków w mieście i jak wpływa to na rozprzestrzenianie się wody. Pracownicy dużych firm mogą się zajmować analizami zaciągania kredytów dla określonego rejonu geograficznego z uwzględnieniem danych czy cech ludzi je biorących. Są także odpowiedzialni za aplikacje mobilne bazujące na geolokalizacji.
Po czym poznać specjalistę?
Przede wszystkim po wykształceniu i doświadczeniu. Specjalista może być po geoinformatyce na UMCS. Dobrze, aby zajęcia były w formie warsztatów. W ten sposób można pracować z danymi przestrzennymi. Specjalista będzie umiał pozyskiwać dane i wstępnie je przetwarzać, przechowywać, analizować i tworzyć systemy informatyczne. Nie tylko jest potrzebna wiedza dotycząca rozwiązań geoinformatycznych, ale także w tworzeniu internetowych aplikacji.
Co jeszcze powinien wiedzieć specjalista?
Absolwent studiów I stopnia powinien się wyróżniać wiedzą z zakresu:
- nowoczesnych technologii geoinformatycznej – systemów informacji przestrzennych, teledetekcji, modelowania geodynamicznego lub systemów planowania przestrzennego
- systemów satelitarnej nawigacji – nauk o Ziemi, akwizycji, analizy czy wizualizacji
- trendów i technologii IT – algorytmiki, metod programowania czy metod numerycznych
Do czego stosowana jest geoinformatyka?
Współczesna geoinformatyka ma zastosowanie w wielu dziedzinach. Najczęściej odwołuje się do informacji przestrzennej. Do zastosowań zalicza się:
- systemy decyzyjne agencji rządowych
- administrację państwową
- systemy nawigacyjne
- górnictwo
- energetykę
- rolnictwo
- leśnictwo
- telekomunikację
- bankowość
- wojsko
- transport
- ochronę zdrowia
- agencje turystyczne
Ile zarabia geoinformatyk?
Jak się okazuje, miesięczne wynagrodzenie całkowite, czyli mediana na stanowisku geoinformatyka wynosi 4 500 złotych brutto. Oznacza to, że co drugi na tym stanowisku uzyskuje pensję 3320-5970 złotych. 25% gorzej wynagradzanych zarabia poniżej 3320 złotych brutto. Najlepiej opłacane 25% może liczyć na zarobki 5 970 złotych brutto.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana