Ile kosztuje podział działki? Zadania geodety
Zasady podziału działki można przeczytać w Ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami. Działką budowlaną nazywa się natomiast zabudowaną działkę gruntu. Potrzebujesz wydzielić działkę? Skorzystaj z usług geodezyjnych. Z naszego artykułu dowiesz się, jak się przygotować. Jak wygląda cała procedura? Jaki jest koszt korzystania z pomocy geodety?
Od czego zacząć podział działki?
Na początku należy złożyć wizytę u starostwa powiatowego właściwego dla lokalizacji konkretnej nieruchomości. W wydziale geodezji wypełnia się wniosek o wydanie mapy zasadniczej bądź katastralnej. Wydaje się również wypis z rejestru gruntów. Usługi geodezyjne to koszt około 150 złotych za mapę zasadniczą a wypis z rejestru gruntów to cena rzędu 50 złotych.
Jak wygląda projekt podziału działki?
Obowiązuje projekt podziału działki, który jest wykonany przez geodetę w Toruniu czy innym mieście. Jego praca sprowadza się do wytyczania nowych granic oraz punktów granicznych na właściwych mapach. W celu przygotowania głównego projektu podziału działki geodeta umawia się z właścicielem i właścicielami sąsiadujących działek na wizytę na określonym obszarze. Wówczas wyznacza się granice działek. Następnie geodeta składa dokumenty w starostwie w odpowiednim wydziale. Otrzymuje wówczas klauzulę o zgodności z możliwością tworzenia danej dokumentacji i przyjęciu jej do zasobu.
Otrzymana w ten sposób mapa będzie bazą dla opracowania wstępnego planu podziału nieruchomości. Przygotowuje się go samodzielnie lub oddając pracę geodecie, co jest najlepszym rozwiązaniem. Specjalista dokładnie wytyczy drogi dojazdowe do nieruchomości. Zajmie się także podziałem działki. Koszt usługi geodezyjnej wynosi od 300 do 400 złotych. Na rysunku powinny się znaleźć granice nieruchomości przeznaczonej do podziału. Na czerwono wymaga się, aby były zaznaczone granice wydzielanych działek. Podobnie jak powierzchnia czy propozycja dostępu do drogi publicznej. Oznaczenie działki musi być zgodne z danymi z księgi wieczystej.
Jak składa się wniosek o podział działki?
Po opracowaniu odpowiedniego projektu wydzielenia działki powinno się złożyć raz jeszcze wszystkie dokumenty u burmistrza, prezydenta miasta lub wójta. Na potrzebne dokumenty składają się:
- dokument, który potwierdza własność nieruchomości
- decyzja o warunkach zabudowy
- katastr nieruchomości – wypis i wyrys
- projekt podziału nieruchomości – wstępny
- pozwolenie od wojewódzkiego konserwatora zabytków- jeśli znajduje się w rejestrze zabytków
Oprócz tego wymagana jest dokumentacja geodezyjna. Składają się na nią: mapa z projektem podziału, protokół przyjęcia nowych granic odpowiednio podpisany czy wykaz ewentualnych zmian gruntowych. W przypadku oznaczenia działki w katastrze nieruchomości różniącym się od tego w księdze wieczystej wówczas potrzebny jest wykaz synchronizacyjny. Decyzję wydaje odpowiedni organ po około 2 miesiącach od dnia dostarczenia dokumentacji. W innym przypadku dostaje się wezwanie w celu uzupełnienia formalności. Wtedy potrzebna jest w ciągu 7 dni roboczych.
Jaki jest koszt podziału działki?
Cennik usług geodety jest różny i zależy od powierzchni oraz liczby działek do podzielenia. Zazwyczaj 75-80% wynagrodzenia należy do geodety. Ogólnie cały proces to koszt około 1500 złotych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana