Jak czytać mapę geodezyjną? Rodzaje i podstawowe informacje
Potrzebujesz do celów projektowych lub prywatnych profesjonalnej mapy? Planujesz budowę domu? Skorzystaj z pomocy doświadczonych geodetów. Sprawdź, z czego się składa mapa geodezyjna. Jakie wyróżnia się ich rodzaje? W jaki sposób się je czyta? Ile w zasadzie kosztują i co wpływa na ostateczną wysokość ceny? Wszystkie odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule!
Czym są mapy geodezyjne?
Mapkami geodezyjnymi nazywa się mapy powstające na skutek nowych pomiarów geodezyjnych obszarów, które wiążą się z działalnością gospodarczą. Przykładem może być budowa nowych obiektów. Może być także skutkiem podziału nieruchomości czy ich scalania, jak również obrotu. Tworzą je uprawnieni geodeci. Tworzenie map geodezyjnych ma wytyczne, które ujmuje rozporządzenie ministrów. Wyróżnia się:
- mapy dla celów projektowych
- mapy inwentaryzacyjne
- mapy dla celów prawnych – połączone z obrotem nieruchomości, podziałem czy scalaniem nieruchomości
Tworzy się je, bazując na mapie zasadniczej. Przed zleceniem geodecie prac należy wyjaśnić, do czego będzie potrzebna.
Z czego się składa?
Mapa w geodezji składa się z zaprezentowanej skali. Wykonuje się ją w skali:
- 1:250 – dla terenów o dużym zagęszczeniu obiektów
- 1:500 – 1:1000 – wysoko zurbanizowane obszary
- 1:1000 – 1:2000 – dla średnio zurbanizowanych obszarów
- 1:5000 – dla leśnych i rolnych obszarów
Ponadto powinna się składać z kartograficznego przedstawienia obiektów, nazw czy skrótów. Wymaga się, aby obejmowała oznaczenia czy dodatkowe informacje na przykład nazwę mapy, godło czy geodezyjny układ odniesienia, jak również siatkę kwadratów lub lokalizację obszaru, który uwzględnia podział administracyjny. Oprócz ważnych informacji można znaleźć granice działki wraz z jej otoczeniem. Wszystko w odległości co najmniej 30 metrów w każdym kierunku. Warto wiedzieć, że każda mapa zasadnicza składa się z własnych oznaczeń.
Jak się tworzy mapę geodezyjną?
Mapy tworzą pomniejszony obraz powierzchni Ziemi. Składają się z umownych znaków i prezentują obiekty kartograficzne. Proces map i planów powstawania można podzielić na:
- koncepcję mapy – wyznaczenie typu mapy, która jest potrzebna wraz z zakresem danych
- zbieranie i przetwarzanie danych – poprzez pomiary w terenie, zdjęcia satelitarne lub lotnicze albo opracowania tematyczne
- utworzenie i opublikowanie – zebrane dane pozwalają opracować mapę
W jaki sposób czyta się mapę geodezyjną?
Przykładowe korzystanie z mapy geodezyjnej z numerami działek nie jest proste. Dlatego warto skorzystać z legendy. Składa się ona z wyjaśnień skrótów. W dokumencie takim jak Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z 13 października 2017 roku w zakresie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy. Chodzi o Prawo geodezyjne i kartograficzne.
Jaki jest koszt mapy geodezyjnej?
Na koszt wykonania mapy geodezyjnej wpływa wiele czynników. Między innymi są to:
- wielkość inwestycji
- rodzaj mapy
- stopień skomplikowania obiektu
- typ i ukształtowanie terenu
W ramach projektowych koszt usługi wykonania mapy jest różny. Zależy od regionu kraju. Zazwyczaj jest to suma rzędu 600 złotych. Geodeci podają nierzadko konkretne kwoty. Przykładowo w Mikołowie zapłacisz 1300 złotych netto, w Krakowie 1200-1500 złotych netto, a w Legnicy 1200 złotych. W przypadku mapy zasadniczej (informacyjnej) koszt wynosi około 50 złotych. Do celów projektowych są już dużo droższe i kosztują od 500 do nawet 2 tysięcy złotych. Mapa inwentaryzacyjna to z kolei koszt 1000-1500 złotych. Wszystko zależy także od czasu przygotowania. Przykładem może być mapa do celów projektowych, na którą należy czekać 4-6 tygodni.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana