Jak powinna wyglądać mapa do celów projektowych?
Budowa domu czy innego obiektu wymaga dopełnienia wielu formalności. Jednym z dokumentów niezbędnych do ubiegania się o pozwolenie na budowę, jest mapa do celów projektowych. Kto i w jakim konkretnie celu ją sporządza? Jak powinna wyglądać mapa do celów projektowych? Co składa się na jej treść? Na te oraz na inne pytania odpowiemy w naszym artykule.
Czym jest mapa do celów projektowych?
Mapa do celów projektowych to dokument sporządzany przez uprawnionego geodetę na podstawie pomiarów terenu oraz aktualizowanej mapy zasadniczej. Stanowi ona dokument niezbędny w procesie ubiegania się o pozwolenie na budowę. Definicja mapy do celów projektowych zawarta jest w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 lutego 1995 roku w sprawie rodzaju i zakresu opracowań geodezyjno-kartograficznych oraz czynności geodezyjnych obowiązujących w budownictwie.
Zgodnie z definicją zawartą w Rozporządzeniu, mapa do celów projektowych to nic innego jak opracowanie geodezyjne, które powinno poprzedzać wykonanie projektu budowlanego. Mapa do celów projektowych stanowi zatem istotny dokument, bez którego nie ma możliwości uzyskania pozwolenia na budowę. Sporządzenie mapy do celów projektowych należy zlecić geodecie z uprawnieniami zawodowymi wymaganymi w tym zakresie. W Nowym Sączu usługi geodezyjne (w tym także między innymi sporządzanie map do celów projektowych) świadczy na przykład Firma Geodezyjna „WITUSZYŃSKI”.
Co powinna zawierać mapa do celów projektowych?
Na mapie do celów projektowych powinny znaleźć się informacje dotyczące terenu planowanej inwestycji oraz obszaru, który otacza działkę budowy w pasie co najmniej 30 metrów. Jeśli budowa przewiduje wytyczenie strefy ochronnej (np. gazociągów), ten teren należy także uwzględnić w dokumencie. Mapa do celów projektowych powinna zawierać w sobie treść mapy zasadniczej wraz z granicami własności działek. Na dokumencie zaznaczone są ponadto:
linie zabudowy,
linie rozgraniczające tereny o różnym przeznaczeniu,
oznaczenia zieleni wysokiej i pomników przyrody,
osie dróg i ulic,
oznaczenia infrastruktury podziemnej liniowej i punktowej.
Dokument może ponadto zostać uzupełniony o inne ważne informacje, jak na przykład te dotyczące rzeźby terenu lub uzgodnione projektowane sieci uzbrojenia terenu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana