Co to jest mapa ewidencyjna?
Mapa ewidencyjna pomaga w przedstawieniu przebiegu granic gruntowych nieruchomości. Czym dokładnie jest, dowiesz się z naszego artykułu. Jej zawarcie reguluje przepis rozporządzenia z 2001 roku w sprawie ewidencji gruntów czy budynków. Jak przebiega wyrys z mapy ewidencyjnej? Jakie jest główne zastosowanie mapy ewidencyjnej? Z czego się dokładnie składa? Jakie istnieją oznaczenia?
Co to jest mapa ewidencyjna? Procedura
Mapa ewidencyjna działki jest dokumentem, który prezentuje przebieg granic gruntowych nieruchomości. Przedstawia lokalizację budynków na określonym terenie. Używa się jej do wykonywania map geodezyjnych w ramach usług geodezyjnych. Przy planowaniu domu konieczny jest nie tylko jego projekt, ale także zlecenie geodecie mapy do celów projektowych. Aby ją wykonać, potrzebna jest mapa ewidencyjna. Stanowi ona wielkoskalową mapę kartograficzną, którą wykonuje się na bazie ewidencji gruntów czy obiektów, które są zawarte w oficjalnym zbiorze Państwowego Zasobu Geodezyjnego i Kartograficznego. Określana jako mapa katastralna jest uzupełnieniem mapy zasadniczej określonego terenu. Sporządzanie mapy ewidencyjnej reguluje Rozporządzenie Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 23 marca 2001 roku.
Wypis i wyrys z mapy ewidencyjnej
W wyrysie mapy ewidencyjnej powinny się znaleźć:
- adres ewidencyjny
- nazwa województwa
- określenie powiatu
- nazwa jednostki ewidencyjnej – gminy
- obręb ewidencyjny
Powinien się także składać z pieczęci wydającego go organu czy oznakowanie sprawy, pod którą zarejestrowano czynność sporządzenia i wydania dokumentu. Co więcej, w części graficznej wyrysu znajduje się znak w postaci strzałki, która wskazuje kierunek północny.
Oznaczenia mapy katastralnej
Tak jak mapy zasadnicze, oznaczenia na mapach i planach są umieszczane na folii lub obiektach oznaczonych specjalnymi symbolami. Zalicza się do nich:
- E – ewidencja gruntów i obiektów
- O – osnowy geodezyjne
- S – sytuacja powierzchniowa
- R – realizacyjne uzgodnienia projektowe
- U - sieci uzbrojenia terenu
- W – rzeźbę terenu
Z czego się składa mapa ewidencyjna?
Mapa ewidencji gruntów składa się z granic nieruchomości, numerów, typów i klasy gruntów. Znajdują się na niej adres budynku, lokalizacja działki czy obiektów w przestrzeni. Obejmuje takie elementy jak:
- granice – jednostek podziału państwa, jednostek ewidencyjnych, czyli gmin, obrębów i działek
- opis i kontury – użytków gruntowych na przykład ekologicznych czy klas gleboznawczych
- umiejscowienie budynków
- numery – ewidencyjne budynków czy punktów załamania linii granicznych
- nazwy ulic i oznaczenia dróg publicznych
- informacje porządkowe – przewidziane odrębnymi przepisami
Mapę ewidencyjną sporządza się w skali 1:500, 1:1000, 1:2000 bądź 1:5000.
Zastosowanie mapy ewidencyjnej
Mapa katastralna znajduje zastosowanie w celach ewidencyjnych, gospodarczych, planowych czy strategicznych. Na jej podstawie wykonuje się opracowania kartograficzne służące do celów komercyjnych, a więc budowlanych lub projektowych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana